Pravidlá nosenia detí – klokanke sa radšej vyhnite

Osvojte si dôležité pravidlá nosenia detí. Nosenie neprospieva iba bábätkám, ale aj starším detičkám. Cítia sa v bezpečí, sú pokojnejšie, lepšie spinkajú, menej plačú a čo je najlepšie, dieťatko je stále pri zdroji, takže to prospieva aj dojčeniu.

Nosenie bábätiek zažíva comeback. Pritom to však nieje žiaden novodobý výstrelok. Veď kočíky tu máme menej než 200 rokov a tie prvé z ich, boli konštruované iba pre sediace deti, takže ako prenášali svoje detičky naše babky? Naše staré a prastaré mamy nosili bežne svoje deti v rôznych plahotkách a šatkách.

V dnešnej dobe môžeme vidieť čoraz viac mamičiek i oteckov, ktorí sa rohodli pre zdravé ergonomické nosenie. Aby však nosenie bábätka bolo vždy bezpečné, je potrebné myslieť na niekoľko zásad.

KLOKANKÁM SA RADŠEJ VYHNITE

 

Na trhu je množstvo „nosítok“, z ktorých si rodičia môžu vyberať. Nestačí však hľadieť len na cenu či pekné farby a vzory nosiča. Treba dať pozor na dôležitejšie parametre.

Skupina nosičov s názvom „klokanky“ je pre nosenie bábätka nevhodná, napriek tomu, že sú deklarované ako bezpečné a vhodné pre deti, tieto nosiče však nezohľadňujú správnu polohu bedrových kĺbov u dieťatka (nožičky nie sú dosť na široko) a aj chrbtica je nadmerne zaťažená. Dieťa v klokanke doslova visí za genitálie. 

V klokankách sa tiež bábätká bežne dajú nosiť aj tváričkou dopredu, čo ale nie je opäť správne. Bábätko by malo byť v nosiči otočené tvárou k človeku, ktorý ho nosí, vtedy sa môže cítiť v bezpečí a schúliť sa, keď to potrebuje. NA OBRÁZKU VIDÍTE AKO BY STE DIEŤA NEMALI NOSIŤ.

Otočenie bábätka do okolitého sveta mu neumožňuje skryť sa v prípade potreby, dieťa môže byť presýtené podnetmi, z čoho potom vyplýva nervozita, podráždenosť a nepohoda dieťatka a navyše je to pre dieťa nepohodlné.

ŠATKY A ERGONOMICKÉ NOSIČE

 

Vybrať si môžeme zo šatiek alebo ergonomických nosičov. Pri šatkách je dôležité ovládať aspoň základný uväz a vedieť správne naviazať dieťatko do šatky. Videá ako na to si môžete pozrieť TU. Keď si tento spôsob osvojíte, šatky sa stanú vašim najlepším priateľom a budete ich používať denno denne, keďže ponúkajú možnosť nosiť v nich detičky od narodenia až po obdobie, kedy už samé nebudú chcieť byť nosené. Sú veľmi univerzálne, keďže sa predávajú v rôznych veľkostiach, gramážach a viete s nimi viazať rôzne uväzy.

Naše ergonomické nosiče sú prepracované do tých najmenších detailov. GoBimbi ponúka dve veľkosti rastúcich nosičov. Veľkosť MINI, ktorá vám poslúži od prvého mesiaca od narodenia dieťatka a väcšiu verziu označenú ako MAXI, po ktorej rodičia siahajú, keď má dieťatko niečo okolo 1,5 roka.

Nosiče sú praktickejšou alternatívou. GoBimbi využíva systém CLICK-CLICK-GO. Zapnete dve pracky a môžete ísť. Sú veľmi ľahké a spratné a aj vďaka tomu sú veľmi obľúbené. V nosiči môžete dieťatko nosič na hrudi, ale aj na chrbáte. Takisto môžete zmeniť zapnutie ramenných popruhov. Buď ich budete nosiť klasicky, alebo si ich jednoducho prekrížite. Bohaté príslušenstvo, ktoré zahŕňa dostatočné veľkú kapucku, obojstrané chrániče ramenných popruhov a kapsička na odkladanie drobností sú samozrejmosť. 

PRÍSTUP VZDUCHU

 

Dieťatko musí mať pri nosení vždy dostatočný prístup vzduchu. V chladnejších mesiacoch rodičia používajú rôzne nosičské bundy alebo iné ochranné pomôcky, aby dieťatku nebola zima.

Musíme však neustále dbať na to, aby dieťa nebolo úplne prekryté, ale malo stále prístup vzduchu. Keď nosíte na chrbte, dieťatko viete skontrolovať jednoducho použitím mobilného telefónnu, cez prednú kameru. ?

SPRÁVNA POLOHA NOŽIČIEK A OPORA CHRBTICE A KRKU

 

Na nosiči si vždy nastavte správnu šírku, aby šatkovina siahala od kolienka po kolienko. Takto si budete istí, že rešpektujete správnu polohu bedrových kĺbikov, dôležitú pre ich zdravý vývoj. V nosiči, alebo v šatke by malo mať dieťatko pekne zaguľatený chrbátik. Miera zaguľatenia sa zmenšuje s rastúcim dieťatkom. Pri bábätkách, ktoré si ešte sami nedržia hlavičku dbajte na to, aby sa im nezakláňala dozadu. V ergonomickom nosiči ju viete prichytiť prídavnou kapuckou a v šatke zas správne zvoleným uväzom.

NOSIČ VŽDY SKONTROLUJTE

 

Ak používate nosič vybavený rôznymi popruhmi a prackami, je potrebné ich pred použitím skontrolovať. Neraz sa stalo, že si mamičky pricvikli časť nosiča do dverí v aute. Poškodené pracky je možné vymeniť, ale neodporúčame nosiť dieťa v nosiči, ktorý nieje v 100% stave. Obzvlášť, ak máte nosič z druhej ruky. Aj pracky a popruhy sa môžu časom opotrebovať. 

Preto vždy prekontrolujte stav svojho nosiča predtým, než doňho vložíte dieťa, aby nedošlo k nehode.

Toto je niekoľko pravidiel, ktorými sa pri nosení bábätka treba riadiť, aby bolo nosenie čo najbezpečnejšie.

Nosenie je pri správnom výbere šatky či nosiča a dodržiavaní zásad bezpečného nosenia pre bábätko veľmi prospešné, čo dokazujú mnohé štúdie a výskumy. Nosené deti bývajú samostatnejšie, menej plačú a netrpia tak kolikami.

Nosenie podporuje tiež dojčenie a vzťah matky a dieťaťa.